NEZİH ÇAVUŞOĞLU HAKKINDA

Nezih Çavuşoğlu 1959 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaokul tahsilini İngiltere, Lise tahsilini İsviçre’de tamamladı. Resim sanatına olan merakı Ortaokul yıllarında başladı. 1976 yazında Paris’te pek çok ressamın atölyelerini ziyaret edip çalışmalarına iştirak etti.

Bunlardan biri İtalyan sanatçı Aldo Mondino’ydu. Yükseköğrenim için gittiği ABD New England College’de Pazarlama Ana Dalının yanı sıra, Görsel Sanatları da ihtiva eden lisans eğitimi gördü. Görsel Sanatlar Resim Bölümünde Farid Haddad, Marquerite Walsh ve büyük usta Prof. Tomie De Paola’nın talebesi oldu.

Tomie De Paola sanatçı üzerinde çok büyük bir etki bıraktı ve Renk teorisi konusunda sanatçının uzmanlaşmasını sağladı. Genç yaşlarında İsviçre ve Amerika’da pek çok karma sergilere katıldı.

1981 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yapan sanatçı aynı yıl Çağdaş Türk Resmini incelemeye ve koleksiyon oluşturmaya başladı. Çağdaş Türk resminin gelişmesine büyük katkıları olan sanatçı, 2007 yılında Galeri Baraz tarafından yayınlanan katalog da Türk Resim Sanatının Mesenleri (Patronları) arasında yer aldı.

Pazarlama, Reklam ve İletişim konularında, CEO, Yönetim ve İcra Kurulu üyelikleri gibi üst düzey yöneticilik görevlerinin yanı sıra, sanat üretmeye ve sanatın her ortamında yer almaya devam etti. 1998 yılında ADMAR Reklam Ajansı ile birlikte yaptığı bir TV reklam çalışması ile Reklamcılar Derneği Kristal Elma ödülüne layık görüldü.

Sanatçının aileden gelen Sanayicilik, işadamlığı geçmişi Çağdaş Türk Sanatına büyük hizmetler vermiş duayen bir koleksiyoner oluşu, Çağdaş Türk Sanatında bir ilktir ve bu durum onu ayrıştıran, farklı kılan çok önemli bir özelliktir. Sanatçı 2004 yılında RH+ Sanat Dergisi‘nin düzenlediği ‘’Yılın Genç Ressamı’’ yarışmasına jüri üyesi olarak davet edildi. Sanatçının eserleri başta ABD olmak üzere, İspanya, Portekiz, Fransa ve Almanya’da pek çok uluslararası sergilerde sergilenmiştir.

2017 yılında bir ilk gerçekleşmiş ve Sanatçı adına özel bir kurum tarafından “BİR SEÇKİ KOLEKSİYONU” başlığı altında, galeri düzeni içerisinde, sanatçının eserlerinden oluşan bir daimi sergi açılışı gerçekleşmiştir.

Batı Sanatının yıllardır içinde yaşamış ve çok yakından takip eden, dünyanın önde gelen müze ve galerilerini defalarca ziyaret eden sanatçı aynı zamanda Çağdaş Sanata yönelik çok geniş bir kütüphane ve arşive sahiptir. Sanatın evrenselliğinin mutlaka yaşanan coğrafyadan beslenmesi gerektiğine inanan sanatçı bu doğrultuda kendi sanatının içeriğini de aynı oranda zenginleştirmek amacı ile özellikle Marmara ve Ege yöresine ait Renk, Doku ve Kültür miraslarından faydalanmaktadır.

ABD, Almanya, İtalya, İsviçre, Yunanistan, Lübnan, Mısır ve Türkiye’de pek çok özel ve kurumsal koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı, yaratım gücünü beslendiği kaynakların zenginliğine, eserin sahip olduğu samimiyetin sanatsal yeterlilik ve düzen içerisinde aktarılmasına, kimliği belirleyen aksiyona yönelik tavra, eserin arkasındaki felsefi duruşa ve kişinin bizzat kendisinin; eserin gücünü ortaya koyacağına inanıyor ve bu bağlamda eserler üretmeye İstanbul ve Bodrum Atölyelerinde devam ediyor.